Choď na obsah Choď na menu

Veľká Čausa - lipy na cintoríne

velka_ca.jpg

Prvá písomná zmienka o obci Veľká Čausa

je z roku 1358.

 

Leží na brehu rieky Handlovka

v Hornonitrianskej kotline,

na severnom konci pohoria Vtáčnik.

 

V nadmorskej výške 285-361 m.

Rozloha obce ja 7,814 km².

Má približne 470 obyvateľov.

 

vc-mapa-1.jpg

vc-mapa.jpg

Medzi historické pamiatky obce patrí Dom smútku na cintoríne z 20. storočia. Stavba s obdĺžnikovým pôdorysom ma vstavanú vežu. V 90. rokoch 20. stor. bol rozšírený pre potreby konania bohoslužieb do času postavenia kostola. Vnútorné zariadenie je novodobé, ústredný obraz má sv. Gorazda.

Ďalšou ani nie historickou, ale pamiatkou je katolícky kostol sv. Gorazda, ktorý predstavuje modernú sieňovú stavbu. Základný kameň posvätil sv. otec Ján Pavol II. 22.apríla.1990. Kostol slávnostne posvätil 30.mája 1999 msgr.Rudolf Baláž Bánskobystrický biskup. Vnútorné vybavenie kostola je z čias stavby.

katolicky-kostol-sv.-gorazda-1.jpg

katolicky-kostol-sv.-gorazda-2.jpg

katolicky-kostol-sv.-gorazda-3.jpg

Domácka výroba sa v minulosti zameriavala na spracovanie dreva. Najdlhšie sa z remesiel udržala výroba krpcov, väčšinou pre vlastnú potrebu. Dnes je obec jedným zo stredísk umeleckej výroby kraslíc. Z ďalších ľudových remeselníkov tu pôsobia rezbár, košikár a umelecký stolár. Pôsobí tu aj folklórna skupina Dúbravka (1984).

 Pri výskume na brehu rieky Handlovky sa našiel zub žraloka, čo potvrdzuje hypotézu, že pred vyše 20 miliónmi rokov bol v týchto miestach morský záliv. Nasvedčujú tomu aj ostatné nálezy, odtlačky rýb tzv. Clupeí, skameneliny morských ulitníkov a lastúr. Odtlačky listov subtropického rastlinstva ako fikusy, figovníky, škoricovníky a vavríny ukazujú na ďalšie geologické a klimatické zmeny na tomto území. Našli sa aj stopy osídlenia v eneolite, dobe bronzovej i v halštate.

p--51--pozostatky-mora-na-hornej-nitre.jpg

p--52--pozostatky-mora-na-hornej-nitre.jpg

p--53--pozostatky-mora-na-hornej-nitre.jpg

Turistickou zaujímavosťou sú lipy na cintoríne. Pre pekný vzrast s estetickým a biologickým významom pre životné prostredie obce boli v roku 1975 uznesením rady ONV v Prievidzi vyhlásené za Chránený prírodný výtvor. Lipy malolisté (Tilia cordata Mill.) sú dominantou cintorína. Svojou výškou 17 metov upútaju pozornosť z veľkej diaľky. Priemer koruny je 15 metrov a obvod kmeňa je 330 a 420 cm. Vek sa odhaduje na 200 rokov.

lipy-na-cintorine-vo-velkej-causi-1.jpg

lipy-na-cintorine-vo-velkej-causi-2.jpg

lipy-na-cintorine-vo-velkej-causi-3.jpg

lipy-na-cintorine-vo-velkej-causi-4.jpg

lipy-na-cintorine-vo-velkej-causi-5.jpg

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.